Детският имунитет винаги е бил важен детайл от здравния диалог, а през последните години се превърна в задължителна тема. Има някои превантивни мерки, които значително могат да понижат риска от боледуване на вашето дете. Важно е да знаем обаче какво всъщност представлява имунната система и как може да засилим имунитета на децата си.
Какво представлява имунитетът?
Имунитетът (правилното функциониране на имунната система) е от първостепенно значение за оцеляването ни. Представете си го като щит, без който бихме били беззащитни срещу непрекъснатите атаки от бактерии, вируси, паразити и други патогени. Той ни поддържа здрави и способни да се противопоставим на всички тези заплахи, на които сме изложени от самото ни раждане.
За разлика от възрастните, имунната система при децата не е достатъчно зряла, за да се справи адекватно с факторите, на които е изложена.
Със спадането на температурата в преходния сезон се създават подходящи условия за лесното преживяване и разпространяване на грипния вирус, както и много други вирусни и бактериални причинители. Това е подходящият момент, в който трябва да подсилим имунната система на детето.
Проучванията са категорични, че менюто, базирано на зеленолистни и кръстоцветни зеленчуци, дребни горски плодове и цитруси, домати, чушки и кореноплодни, снабдява детския организъм с пъстър набор от витамини, минерали и полифеноли, които регулират имунната функция и могат да способстват възстановяването от инфекции.
Приготвяйте ястията вкъщи с повече зеленчуци и не пропускайте да включите детето в процеса, така че да засилите интереса му и да намалите вероятността от съпротива срещу изяждането им.
Сигурно сте чували, че около 70% от имунната система се намира в червата. Това до голяма степен е вярно и ако чревното здраве е изрядно, имунитетът също ще функционира добре. Освен че са богати на микронутриенти, шарените зеленчуци са и добър източник на фибри. Фибрите, от своя страна, са важна предпоставка за доброто чревно здраве и могат да послужат като пребиотик – храна за полезните бактерии в червата, насърчаваща тяхната численост и многообразие.
Допълнителният прием на пълнозърнести продукти и различни ферментирали храни е още една стъпка в услуга на доброто чревно здраве.
Адекватният като продължителност и качество сън е предпоставка за добра имунна система. Сънят подобрява ефикасността на Т-лимфоцитите, които са в основата на клетъчния имунитет.
Проучвания при деца показват, че високите нива на стрес в семейството се свързват с потиснат имунитет и по-често боледуване от инфекциозни болести.
Движението при децата най-често е под формата на игра и данните за тях сочат, че която и да е двигателна активност е по-добра от никаква двигателна активност. Затова не ги оставяйте прекалено дълго насаме с мобилните устройства, ами ги насърчете да открият удоволствието от спорта.
Най-простото и ефективно средство за предотвратяване разпространението на вируси и бактерии. Родителите е добре да дават пример на децата, затова вие също си мийте ръцете като се приберете вкъщи.
Погрижете се детето ви да спи достатъчно през деня. Въз основа на проведени изследвания специалистите препоръчват 11 часа сън за деца в предучилищна възраст, 10 часа за ученици и 9 часа за подрастващи.
Пиенето на течности е изключително важно за запазване на бодростта. Изследванията показват, че децата по-често се обезводняват от по-възрастните, затова често предлагайте вода или неподсладен чай на детето, макар и само по няколко глътки.
Физическата активност поддържа имунната ни система във форма. Прекарвайте поне 30 минути дневно заедно с детето на детската площадка, на разходка или играейки на гоненица в парка.
Хранителните добавки с доказано добър имуноукрепващ ефект са черен бъз, ехинацея и джинджифил, които се прилагат профилактично или лечебно.
- Витамин С – известен антиоксидант, който предпазва от настинка и грип, като елиминира патогените от организма. Най-добър източник са свежите плодове като портокал, лимон, грейпфрут, киви и др.
- Цинк – профилактичният му прием осигурява правилното поддържане на нивата на растежния и други хормони, както и правилен растеж при децата. Има отношение към здравето на централната нервна система, за нормално храносмилане, добро зрение и здрава кожа.
- Витамин Д е особено важен за здравината на костите.
- Пчелен прашец – съдържа витамини от В-комплекс, незаменими аминокиселини, нуклеинови и мастни киселини и оказва положителен ефект в укрепването на имунната система.
- Горски плодове – съдържат пигмент антоцианин, който има антиоксидантни свойства, витамини А и С.
- Естествените продукти мед, джинджифил, мащерка, канела, куркума имат общо укрепващо организма действие.
Ранни грижи за добър имунитет
Важно е да знаем, че периодът, в който имунитетът се учи и усъвършенства, е процес, на който можем да оказваме влияние. Т.e. ако искате да дадете най-добрия здравословен старт на детето, трябва да подпомагате неговата имунна система, особено през първите години от живота му. Стартирайте със здравословни дози витамин D, чистият и свеж въздух пък подобряват метаболизма, кръвообращението, работата на нервната система и общия тонус на организма, осигурете подходящата среда за детето – нека то да играе сред природа.
На какво се дължи слабата имунна система?
Като цяло, организмът на малчуганите е по-слаб и именно затова те са предразположени към по-често разболяване. Имунната им система все още не е достатъчно силна, за да се справи с вирусите и настинките, които ги атакуват. Причина за слаба имунна система може да е липса на определени витамини и минерали, както и на някои нездравословни навици.
Здравето на детето е приоритет номер едно за всеки родител, а изграждането на силна имунна система още със самото раждане е една от стъпките към хубав и щастлив живот. Следвайте стъпките за правилна храна, благоприятна емоционална среда и разбира се, не се колебайте да подхраните детския организъм с нужните вещества, за да има детето ви усмихнато детство, а вие спокойствието, че сте направили най-доброто за него.