МЕДИКАМЕНТОЗНО ПРЕКРАТЯВАНЕ НА БРЕМЕННОСТТА
Кога е възможен медикаментозният аборт?
Медикаментозният аборт е най-съвременният начин за прекъсване на нежелана бременност в ранен гестационен срок. Прекъсването на бременността трябва да става с пълна сигурност, че се взема най-правилното решение, защото дори и най-малките колебания могат да доведат до тежки психологически травми за пациентката. Легалният медикаментозен аборт в България се прави амбулаторно (извън болница).
Какви са предимствата на медикаментозния аборт?
- Пациентките продължават ежедневните си дейности
- Не се налага краткотрайна венозна анестезия;
- Достатъчно е да се изчака един правилен менструален цикъл след медикаментозния аборт, за да се възобновят опитите за зачеване;
- Не се налага приемането на широкоспектърни антибиотици.
Какви са недостатъците на прекъсването на бременността с медикаментозен аборт?
- Понякога се появяват болки, които налагат приема на обезболяващи;
- Обилно кървене, което може да доведе до необходимост да се прибегне до инструментален аборт, за да спре кръвотечението (много рядко);
- Бавно възстановяване на менструалния цикъл при някои пациентки;
- Прекъсването на бременността с медикаменти отнема няколко дни.
Кога е възможен медикаментозният аборт?
Прекъсването на бременността е възможно до 9-та гестационна седмица.
За да бъде направен абортът, е необходимо лекар да диагностицира бременност в матката. След консултация и установяване на липса на противопоказания, лекарят назначава два вида медикаменти, които се приемат по определена от лекаря схема. След 14-21 дни се провежда контролен преглед, за да се установи прекратяването на бременността. Много важно е да се знае, че появилото се кървене не е еднозначно със станал аборт.
Кога не може да бъде направен медикаментозен аборт?
- Ако пациентката е алергична към някои от медикаментите;
- Ако бременността не е потвърдена, че е вътрематочна;
- Ако гинекологът има съмнение за екстраутеринна (извънматочна) бременност;
- Ако срокът на бременността е повече от 63 дни, считано от първия ден на последната редовна менструация;
- Ако пациентката има поставена спирала. В тези случаи тя трябва да бъде извадена преди приема на първата таблетка!
- Ако пациентката има сърдечносъдови, чернодробни, бъбречни заболявания, или страда от недоимъчно хранене и анемия. При ниско хемоглобиново ниво в кръвта и анемия, използването на медикаменти за прекъсване на бременността е противопоказано, заради съпътстващото го по-обилно и продължително кървене, което може да влоши основното заболяване.
- Ако пациентката страда от хемофилия, или други заболявания, които нарушават кръвосъсирването на нейната кръв, или ако приема антикоагуланти като постоянна терапия;
- Ако пациентката страда от астма. Простагландините в състава на втория медикамент могат да провокират тежък астматичен пристъп.
Методът е предпочитан от все повече жени в света, а вече и у нас. Най-голямото предимство на тази съвременна методика е, че протича като спонтанен аборт, липсва хирургична травма и анестезиологичен риск. Преди да пристъпите към решението за такава процедура, задължително трябва да се консултирате с лекар. Запазете своя час за консултация и преглед в акушеро-гинекологичен кабинет “д-р Доля Нейкова” - град Шумен още сега!
Назад